Глобальні виклики системи охорони здоров’я

Тематична лекція для студентів спеціальності «Готельно-ресторанна справа» напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.

За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Вперше на цю проблему у всесвітньому масштабі звернули увагу у 1988 року, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ-інфекції/СНІД.

Проблема епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, незважаючи на зусилля державних, неурядових і міжнародних організацій, залишається об’єктивною загрозою національного масштабу та негативно впливає на репродуктивний потенціал населення. Масштаби епідемії продовжують збільшуватися, що свідчить про недостатність профілактичних заходів.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, за ініціативи викладачів кафедри безпеки життєдіяльності, до університету було запрошено фахівців Київського міського правобережного центру для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді, які провели семінар «Вибір в твоєму житті» для студентів ІІІ курсу факультету готельно-ресторанного та туристичного бізнесу спеціальності «Готельно-ресторанна справа». На лекції були присутні в.о. завідувача кафедри безпеки життєдіяльності Наталія Володченкова і заступник декана факультету ГРТБ з навчальної роботи Наталія Бондар.

Згідно з оперативною статистикою, на сьогоднішній день в Україні зареєстровано більше 238 тисяч осіб, що мають ВІЛ-позитивний статус. Із них у Києві мешкає більше 12 тисяч осіб, офіційно взятих на облік. Проте, загальновизнаним є факт, що офіційні дані не відображають реальний масштаб епідемії ВІЛ-інфекції, зокрема, дійсної кількості людей, інфікованих ВІЛ. Вони лише надають інформацію про осіб, які були обстежені на наявність ВІЛ. Значно більша кількість українців можуть бути інфікованими, але не знати про свій ВІЛ-статус.

Для всіх без виключення, важливо пам’ятати, що передача ВІЛ здійснюється наступними механізмами: статевим, парентеральним (через кров) та вертикальним (від інфікованої вагітної до дитини). Сумна статистика показує, що якщо у 2012 році у людей репродуктивного віку зараження ВІЧ-інфекцією статевим шляхом виявлялася у 51 %, то на 2016 рік цей показник збільшився до 70 %.

Важливо знати, що особливість ВІЛ-інфекції полягає в тому, що це захворювання може від 10 до 15 років не проявлятись жодними клінічними симптомами. Але на сьогоднішній день хвороба є керована, за умови лікування та відповідального ставлення до свого здоров’я і навіть у ВІЛ-інфікованих батьків можливо повноцінне життя та народження здорової дитини.

Дбати чи ні про своє здоров’я – це особисте рішення, що кожної людини. Але слід пам’ятати, що найцінніше в світі – це життя!

Факультет готельно-ресторанного та туристичного бізнесу вдячний фахівцям за таку інформативну лекцію.